Slova na matičkách

7.1.2013
By

Jedna z aktivit naší druhé pytlíkové výměny… Pro nás vyrobila a pro vás napsala Katka Částková… :)  

 

Moje aktivita vycházela z nápadu na webových stránkách http://michellescharmworld.blogspot.cz/2011/04/my-spin-and-spell.html.

Na výrobu jsem potřebovala jeden velký šroub se závitem 10, šest matiček se závitem 12 a dvě matičky se závitem 10. Na popisování jsem použila lihovou fixu.

Teď už bylo jen vybrat písmena. Zjistila jsem, že nejčastěji se vyskytujícími písmeny v češtině jsou N, T, S a V. Proto jsem zvolila matičku se samohláskami (A, E, I, O, U, Y), pak jednu sadu s N, T, S, V a K, L a  na druhé jsem k N, T, S, V přidala písmena P, R. Samohláskovou matičku jsem psala černou barvou, a souhláskové sady jsem napsala jednu červenou a druhou zelenou fixou.

Na internetu jsem našla stránky na pomoc pro hru slovní fotbal http://www.slovni-fotbal.ptakoviny.biz/hledani-slov.php, kde lze zadáním písmen vygenerovat veškerá možná slova, a to třípísmenná, čtyřpísmenná, pětipísmenná a šesti- či vícepísmenná. Zde jsem také zkoušela různé variace písmen a zjišťovala tak, které kombinace vytvoří nejvíce možných slov. Nalezená slova jsem poté vložila do excelovské tabulky a vytištěné jsem je přiložila k šroubu s matičkami.

Ze seznamu slov jsem zjistila, že pro jejich vytvoření musím mít tři matičky se samohláskami, dvě souhláskové variace s K,L a dvě souhláskové variace s P,R.

Postavením matiček s písmeny za sebe a jejich otáčením lze tvořit vybraná slova. Podle počtu a volbě matiček získáme různá slova o různé délce.

Přeji hezké tvoření slovní zásoby s dětmi. :)

Tags: , , ,

3 Responses to Slova na matičkách

 1. gábina on 7.1.2013 at 13.14

  to je super!!!!!!!!!!
  budeš lucko pouštět do éteru více z aktivit. bohužel kvůli porodu jsem se nenahlásila :(

  • Lucie on 8.1.2013 at 0.17

   Ahoj… jasně, budu se snažit uvést všechny, které holky zpracují…. :)

 2. [...] O a spoluhlásky: S, V, T, R, M, K, N.  Viac o tejto aktivite si môžete prečítať aj tu.  23. Tangram Touto aktivitou som prispela do výmena ja. Viac o tom ako som ju robila si [...]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odkazy - hezké Montessori blogy