Hmatová – smirková – písmena

12.2.2013
By

hmatova-pismena-tiskaci-pismo-velke-americka-norma

Hmatová písmena jsou další pomůckou, kterou bychom vám chtěli představit … :) Opět platí, pokud máte cokoliv, co byste chtěli dodat, prosím, dodejte… :)

 

Popis pomůcky:

- materiál pro jazykovou výchovu
- 4 sady smirkových písmen nastříkaných na nalakovaných dřevěných destičkách – malá a velká tiskací písmena a malá a velká psací písmena; modré destičky = samohlásky, růžové destičky = souhlásky

 

Přínos pomůcky:

- spolupráce ruka – oko (hmat – zrak)
- spojení hlásky s grafickou podobou písmene (zapojení sluchu)
- příprava na psaní
- příprava na čtení

 

Práce s pomůckou:

Práci s pomůckou předchází omytí rukou. Konečky prstů je možné krátce třít o koberec, aby se prokrvily a byly citlivější.

-          Vezmeme destičku, vyslovíme název písmene a ukazováčkem a prostředníčkem dominantní ruky[*] pomalu obtáhneme písmeno ve směru, jakým se píše. Pobídneme dítě, aby si pohyb vyzkoušelo. Dítě díky rozdílu materiálů (hladké dřevo, drsný smirkový papír) samo cítí správné provedení.

-          Poznámka: Doporučuje se začít malými písmeny a samohláskami, následují souhlásky a poté dvojhlásky (zelené). Malé děti s uvolněnou rukou inklinují nejdříve k psacímu písmu. Starší děti a děti s méně uvolněnou rukou (příp. dyslektici) k tiskacímu. U složitějších písmen je možné na začátek nalepit zelený puntík (kde se začíná) a na konec červený puntík (kde se končí), příp. doplnit šipkou. Na zadní straně destiček mohou být čísla podle pořadí daného písmene v abecedě.

-          Následně můžete po obtažení smirkového písmene „překreslit“ písmeno prstem do krupice (pekáč nebo tác s vyšším okrajem, jehož dno pokryjete krupicí či moukou), do vzduchu, klacíkem do písku, později křídou na tabuli, nikoliv však na papír! Z papíru nejdou nepovedená písmenka smazat a dítě může mít pocit neúspěchu.

-          Je možné uplatnit i tříkrokovou metodu 1. to je „e“, 2. podej mi „e“, 3. co je to?

-          Další možností je vystřihnout písmena z tvrdšího papíru a nechat dítě, aby je přikládalo na smirková písmena, tj. porovnávalo a hledalo stejná, příp. si všímalo podobných písmen.

-          Můžete vyskládat všechna smirková písmena v abecedním pořadí do dlouhé řady / na elipsu.

-          K jednotlivým písmenům můžete přiřazovat předměty nebo kartičky s předměty začínajícími na toto písmeno.

-          Zkušené děti mohou poznávat písmena se zavázanýma očima pouze podle hmatu.

UKÁZKY DOMA VYROBENÝCH POMŮCEK:

abeceda1

Písmeno vystřižené z textilní samolepící tapety, zalaminovaný tvrdý papír velikosti A4 (růžový = souhlásky, modrý = samohlásky), předměty začínající na toto písmeno, prostor pro přikládání skutečných předmětů. abeceda2

… meč, myš, míček, modrá, medvěd …. co všechno ve tvém pokojíčku začíná na M? :-)  abeceda3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MALOVÁNÍ DO KRUPICE:

abeceda6       abeceda5     abeceda4


[*] Dominantní ruku poznáme podle toho, jakou rukou dítě např. staví věž z kostek, jakou se češe a čistí si zuby…

Tags: , , ,

2 Responses to Hmatová – smirková – písmena

  1. Hanka on 12.2.2013 at 21.22

    Pěkný článek, zaujalo mě, že doporučujete začínat malými písmeny, a že děti inklinují spíš k psacímu písmu. Mně příjde spíše přirozené začít velkými písmeny. Jsou z nich různé nápisy, magnetky i ve školce vidím, že si děti podepisují výkresy velkým tiskacím. Z toho psacího mám obavy, vzhledem k tomu, že se začíná testovat commenia script, tak aby se pak neučila písmena úplně jinak, než ji naučím já.
    Jinak děkuji za články o montessori pomůckách. K některým pomůckám se postupy špatně hledají. Jestli můžu dát návrh na některou další, tak mě by zajímal perlový materiál. Na pohled mi příjde velmi zajímavý a snadno vyrobitelný, ale nevím, jak se s ním pracuje.

  2. Petra on 17.3.2013 at 3.15

    Právě jsem zkusila, že smirková písmena lze použít i pro výtvarnou hru frotáž: přes destičku položíme papír vevelikosti destičky a dítě tužkou nebo voskovým kvádrem čmárá. díky vystouplému profilu písmene se po čase písmeno objeví. Dobré cvičení na uvolnění ruky. úchop tužky je však jiný, držíme ji jako nůž, paralelně s papírem. Moment překvapení snad bude motivovat. Popis práce jinými slovy: jako malí jsme takto obkreslovali mince.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odkazy - hezké Montessori blogy