Emoce a Pocitový pytlíček

Pocitový pytlíček pro nás připravila Jitka. Jitka pro nás do pytlíčku připravila 6 kreslených obrázků, které znázorňují emoce, které děti mohou často prožívat. K nim nám přidala ještě mnoho a mnoho černobílých fotografií, které se dají k těmto základním kartičkám přiřazovat. Zkopíruju její text popisu aktivity … 🙂

Děti přiřazují fotografie k šesti základním emocím.

Myslím, že je důležité, aby se už i malé děti naučily pocity rozlišovat a pojmenovávat a tím si je i lépe uvědomit a naučit se s nimi zacházet. Pomáhá to i mě při komunikaci s naštvaným, vztekajícím se, vzdorovitým nebo  kňourajícím batolátkem:-) Lépe se mi používají empatické reakce, když vím, že Eliška už si začíná uvědomovat, jakou emoci prožívá (tebe asi naštvalo, že se Míša probudila a má hlad a musíme jít z hřiště domů, že? Tobě se povedlo namalovat vajíčko, máš radost.). 

 

S emocemi se dá velmi dobře pracovat a stejně jako Jitka věřím, že je práce s nimi důležitá. Kromě toho, že se naučí dítě základní emoce pojmenovat, naučí se s nimi i pracovat. Děti se mohou naučit rozeznávat emoce ostatních lidí podle jejich postoje, výrazu ve tváři, tónu hlasu. Věřím, že se z nich stávají potom lidé, kteří jsou schopni být více empatičtí, citlivější a pozornější. Když už dítě ví, jak své emoce pojmenovat, dá se „trénovat“ i to, jak se chovat, aby projevování např. hněvu bylo přijatelné pro ostatní. Dá se vysvětlovat, jak se asi cítí ostatní lidé, když někdo projevuje emoce nepřiměřeným způsobem… atd.

U menších dětí lze udělat kartičky třeba jen ve dvou skupinách – veselý a smutný. Pak se dá přidat další… např. naštvaný, nebo vystrašený… Dá se popisovat, jak se cítí tělo, když tyto emoce prožíváme. Je zrelaxované, nebo jsou svaly ztuhlé? Co srdce? Buší klidně, pokojně, nebo pádí jako stádo koní? A co dělají naše ruce? nohy? Jsou křečovitě zatnuté, zkoprnělé, nebo uvolněné? Dá se hrát divadlo, kreslit tváře lidí s různými emocemi… Variant je spousta! Tak jen do toho!

 

Komentáře
 1. tina napsal:

  veľmi pekné, nie je to k dispozícii aj v nejakej naskenovanej podobe?

 2. Gabriela Drábková napsal:

  Dobrý den,
  dnes jsem objevila Vaše stránky a našla tu noho inspirace – děkuji )). Pracuji s autistickými dětmi a tak mě obzvláště oslovil tento příspěvek oemocích. Je to výborná pomůcka, občas s dětmi(těmi menšími) s fotkami a přiřazováním také pracujeme a tady mě zaujalo výstižné vyobrazení emocí a zdá se,že i mnoho dětských fotek s charakteristickými výrazy. Chtěla jsem Vás požádat o kontakt na paní Lucii anebo přeposlání mého komentáře, jestli by byla případně ochotná prozradit zdroj obrázků, fotek, nebo obdobný pytlíček vyrobit. Měla bych radost, děti by to využily. Děkuji moc, gd

  • Gabriela Drábková napsal:

   Jejda, vloudilo se mi přejmenování – myslím samozřejmě paní Jitku.)))gd

   • Lucie napsal:

    Ahoj, nevim, zda to ma Jitka v naskenovane podobe. Kazdopadne se zeptam… 😉 A kdyz tak sem vlozim odkaz ke stazeni.

 3. Lucie napsal:

  Ahoj, tak tady si můžete soubor s emocemi stáhnout: https://docs.google.com/open?id=0B_dBysBBCqZRSjFlTnVZSWFDMEk

  Mějte se bájo, L.

 4. Lucie napsal:

  Moc děkuju za sdílení Lucie

 5. Alča napsal:

  Dobrý den Lucie,
  dnes jsem se k Vám zaregistrovala. Máte moc fajn stránky. Protože sama „bojuju“ s pojmenováním, tedy vlastně s vyjadřováním pocitů, ráda bych použila pocitový balíček. Zkoušela jsem výše uvedený odkaz pro stažení souboru, ale bohužel, nic na něm již není. Myslíte, že by s tím šlo něco udělat?

  Děkuji a fandím Vám.

  Krásný den.
  Alča

 6. Alča napsal:

  Už se podařilo! Asi výpadek nebo problém s naším dědečkem pc. Díky a hezký večer.a.

 7. Natali napsal:

  Chcem moc podakovat za rozdelenie sa o materialy, ktore ste pripravili.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.